День Конституції України-2020

Святкування Дня Конституції України | Діти в місті Київ
День Конституції України – одне із найважливіших національних свят українців, яке прописане в Основному Законі.

Україна стала останньою державою із пострадянських, яка прийняла свою Конституцію. 5 років наша країна жила так би мовити по законах Радянського союзу.
Проте 27 та 28 червня стали вирішальними та переломними днями в історії нашої держави. Саме у ці дні наші депутати працювали майже 24 години і все ж прийняли Основний Закон України. Сталось це о 9:18 ранку 28 червня 1996 року.
«Є Конституція!» – ця фраза, яку озвучив тодішній спікер Верховної Ради України Олександр Мороз, означала, що нардепи зробили важливу для нас справу – прийняли документ, яким ми можемо пишатись. “За” ухвалення Основного закону проголосували 315 народних депутатів з 300 необхідних.
І не дарма! Адже міжнародне співтовариство визнало саме українську Конституцію однією із найдемократичніших у світі.
Автором та так званим «батьком» нашої Конституції вважається народний депутат Михайло Сирота.
Цікаві факти Конституції України. Інфографіка
Щороку День Конституції України святкують 28 червня. Це ж, до речі, прописано і в Основному Законі держави.
І, звичайно, цього дня, коли б він не був, українці мають вихідний.
У 2020 році День Конституції випадає на неділю. А отже, вихідним буде також і наступний день – понеділок, 29 червня.
  • Присяга Президента України. Кожен глава української держави, перш ніж почати виконувати свої обов’язки, має прийняти присягу. Для цього він кладе руку на Пересопницьке Євангеліє та на Конституцію України.
  • Конституція у мініатюрі. У 2011 році художник-графік Ігор Степанов створив першу мініатюрну Конституцію України розміром 2х3 см. Вона має 160 сторінок, на яких вручну написано 9 тисяч букв.
  • Конституція-комікс. У 2019 році у електронному варіанті створили Конституцію України для дітей у вигляді коміксів. Її авторами стали брати Капранови, а художником – Олександр Костенко.
  • Конституція – найголовніший документ в Україні. Закони, які приймаються депутатами, не мають суперечити Конституції України.
До Дня Конституції ми підібрали цікаві факти про Основний закон.
1) Процес підготовки Конституції України затягнувся на шість років – з 1990 по 1996 рік. Прийняття документа гальмувалося протистояннями між президентом України та парламентом на фоні тривалої соціально-економічної кризи в країні.
2) Протягом 1990-1996 рр. було запропоновано 15 проектів Конституції України – від Конституційної комісії, політичних партій, науковців. Зокрема, комуністи пропонували зберегти назву УРСР, відновити радянську форму правління, обмежити права президента і увійти в новий Союз. А Крим міг би втратити статус автономії, якби була прийнята редакція Конгресу українських націоналістів.
3) Найбільш гострі дискусії точилися навколо питань розподілу повноважень між гілками влади, державної символіки, приватної власності, статусу Республіки Крим та російської мови.
4) За півроку до прийняття документа в російській газеті “Независимая газета” вийшов матеріал під назвою “Україна може отримати дуже хорошу Конституцію”, в якому московські експерти дуже позитивно відгукнулися про документ.
5) Активний період роботи над документом зайняв три місяці. У березні 1996 року проект документа був винесений на обговорення Конституційної комісії і рекомендований до розгляду Верховною радою. 2 квітня проект Конституції внесли до порядку денного засідань, а після двох місяців доопрацювання проект прийняли в першому читанні. При підготовці до другого читання в документ внесли близько шести тисяч поправок.
6) Засідання Верховної ради, на якому розглядався проєкт Основного Закону тривало цілу добу. 27 червня 1996 року парламент вирішив розглядати проект на одному засіданні без перерв. У результаті бурхливих дискусій за підсумками безперервної 24-годинної роботи депутатам вдалося узгодити всі положення документа. Голосування проводилося по кожній статті окремо і цілими розділами. Голосування за Конституцію України в цілому відбулося о 9:20 ранку 28 червня 1996 року.
7) 21 червня 1996 року було прийнято доповнення Мороза про виключне право народу визначати і змінювати конституційний лад і про те, що це право не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.
8) Конституція України могла бути не прийнята 28 червня, бо напередодні історичного засідання парламенту Президент України видав указ про проведення всеукраїнського референдуму 25 вересня 1996 року про прийняття нової Конституції України. Однак після ухвалення Конституції цей указ був скасований.
9) Президент України Леонід Кучма не був присутній на доленосному засіданні парламенту, однак за кілька хвилин до остаточного прийняття депутатами Конституції прийшов до сесійної зали. Кучма у своєму короткому виступі назвав прийняття Конституції історичною подією.
Попередники сучасної Конституції:
1. Конституція Пилипа Орлика – 1710 рік.
2. Конституція УНР –29 квітня 1918 року.
3. Мала конституція ЗУНР – 13 листопада 1918 року.
4. Тимчасова Конституція Карпатської України – 15 березня 1939 року.
Цікаві факти про Конституції світу. Інфографіка
Цікаві факти про Конституції світу:
  • Конституція Сан-Марино вважається найстаршою з чинних конституцій (1600 рік);
  • Конституція Індії є найбільшою у світі (395 статей, 12 додатків, 500 правок, 117400 слів);
  • найменшою конституція вважається у США;
  • у Великій Британії та Ізраїлі немає конституцій, є лише тимчасові акти та закони;
  • у Конституції Австралії прописана зарплата генерал-губернатора;
  • у Конституції Еквадору закріплені права не лише громадян країни, а й навколишнього середовища, як екосистеми;
  • у Лівії конституцією офіційно затверджено Коран;
  • у Конституції Японія чітко пише про офіційну відмову у війні через поразку в Другій світовій;
  • Конституція Мальти проголошує країну нейтральною, яка прагне до миру;
  • Конституція Польщі є першою реально чинною в Європі (1791 рік).
Використано джерела: 

Коментарі

Популярні публікації