День Вишиванки - День Родоводу


Традиційно в Україні День вишиванки відзначається в третій четвер травня.
Цьогоріч – День вишиванки припадає на 21 травня.
На своїй Фейсбук-сторінці засновники свята 
(https://www.facebook.com/vsesvitniydenvyshyvanky/posts/2577143065887027?redirect=false 
закликають не проводити масових заходів, а також дотримуватися всіх медичних рекомендацій на період пандемії.
День Вишиванки 2020 присвячується українській родині та родоводу, і організатори пропонують присвятити цей день у карантинний період дослідженню власного роду. Формування дерева роду – не тільки захоплива справа, це – вкрай важлива складова повернення історичної пам’яті цілого народу.
Тож одягаймо вишиванку на будь-який смак і колір де б ви не були! Заповнюйте інфопростір світлинами своїх родин у вишиванках!
Вражаймо світ красою і розмаїттям українських вишиванок!
Хештеги Дня вишиванки 2020
#ДеньВишиванки #VyshyvankaDay #живапамять 
Пилявська сільська бібліотека підготувала кілька цікавих фактів про вишиванку.
    ·         Символ кохання
Вишита сорочка (особливо чоловіча) – символ кохання й вірності. У давньому замовлянні говорилося: «Якою білою є сорочка на тілі, таким щоб і чоловік до жінки був». Кожна дівчина повинна була вишити сорочку своєму майбутньому чоловікові. І не просто так, а для того, щоб знати – вірний він їй чи ні. Вишиваючи сорочку, дівчата нашіптували старовинне заклинання. Вважалося, якщо сорочка втратить свою білизну після чергового прання, отже, як кажуть в народі: "скочив чоловік у гречку". А ще розповідають, що чумаки довіряли прання своєї сорочки тільки одній дівчині. Інші жінки до такого сакрального ритуалу не допускалися. Так чумак підтверджував вірність своїй коханій.
 ·         Скіфи – прабатьки вишивки.
Вишивкою, за свідченням Геродота, свій одяг оздоблювали ще скіфи. Знайдені на Черкащині срібні бляшки з фігурками чоловіків, датовані IV ст., при досліджені показали ідентичність з вишивкою українського костюма ХVIII-ХІХ ст.
 ·         Найсильніший оберіг
Перші вишиванки відігравали не стільки функцію одягу, як, за повір’ям, оберігали їх власників від зла. Саме тому сорочки оздоблювали візерунками на рукавах, комірах, подолі так, щоб малюнок торкався тіла. Для кожного ритуалу була особлива вишиванка. Дітям при народженні дарували вишиту сорочку, аби та оберігала їх від злих духів.
·         Перша школа вишивки
Першу школу вишивки в Київській Русі було створено ще в ХІ ст.. Її заснувала Анна, сестра Володимира Мономаха. У ній опановували мистецтво гаптування сріблом і золотом.
·         Перший модник у вишиванці
Ним був Іван Франко, який поєднав вишиванку з буденним одягом, а саме з піджаком. У такому вигляді письменник зображений на 20-гривневій купюрі. 
·         Безмежний простір для творчості
В Україні є близько сотні "вишивальних технік"! Серед найвідоміших технічних прийомів вишивання - гладь, хрестик, низь, мереження, бігунець, плетіння.
·         Вишиванка кожного регіону - унікальна
Кожен регіон України має свої особливості вишиванок. Про їх розмаїттся може свідчити лише перелік типових узорів волинського краю: цвіткі, хміль, лапатий хміль, хмелик, лапатий хмелик, виноград, ягідний хміль, хміль ягідки, хрести гречкою, хрести, безконечник, хрести повії, купчаті, кукурузка, огірочки на дві половинки, звізди, кошички, сокирки, копита, копитка, розбиті хрести, хрести, сливочки, дубове листя, полоничник на дві половинки, полоничник хрещатий, полоничник тощо! І так – у кожній області.
Тому можна сказати, що кожен регіон України може похвалитися своїм унікальними вишиванками. Вони відрізняються фасонами, кольором, способом вишивання, орнаментом і візерунками.
·         Орнаменти - "списані" з природи
Орнамент вишивок ділиться на три основні групи: абстрактний, рослинний і тваринний. Цікаво, що рослинний орнамент тепер можна зустріти не тільки в вишиванках, а і в колекціях іменитих дизайнерів, натхнених культурою і традиційним костюмом українського народу. 
·         Найоригінальніша вишиванка
Одна з найоригінальніших вишиванок - борщівська. Така сорочка розшита чорними нитками. Є легенда, що коли турки і татари знищили практично всіх чоловіків у Борщеві, жінки цього і сусідських поселень протягом декількох поколінь одягали саме такі чорно-білі сорочки в знак скорботи та печалі. На противагу цьому стилю, є і вишивка «білим по білому». Це художній прийом, в якому рельєфний візерунок вишивки створює гру світла. На виході майстри отримують дуже тонку унікальну роботу.
·         Що пропонують українські дизайнери
На українських модних подіумах тема вишивки подається в найрізноманітніших варіантах. Багато відомих українських дизайнерів дуже вдало обігрують наш традиційний одяг, презентуючи і на батьківщині, і всьому світові чудові зразки своєї творчості.
·         Українська вишиванка - модна в усьому світі
Наш національний етно-колорит продовжує надихати і закордонних дизайнерів, які створюють все нові й нові варіанти інтерпретацій традиційних українських візерунків.  Вишивка, мережки і стильні етно-аксесуари виглядають на подіумі дуже оригінально! Американський модний журнал про моду Vogue назвав українську вишиванку модною. Її успіх видання пояснює появою модельєра Віти Кін, яка почала активно використовувати традиційні українські візерунки в оформленні своїх уборів.
Як бачимо, вишиванка підкорює світ. Будьмо в тренді.
Про все знали? Чи дізнались щось нове?
Використано джерела https://espreso.tv/article/ 

Коментарі

Популярні публікації